تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۲ | 21:51 | نویسنده : دکتر نوشین کاشانی پور
ریزش موی سکه ای محدود و قابل کنترل

در این نوع ریزش مو یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل بطور ناگهانی و بی خبر در سر ایجاد میشود. یعنی بیمار متوجه ریزش مو در حمام یا موقع شانه کردن نشده و چون معمولا توام با سوزش یا خارش و درد نیست از این طریق هم به وجود آن پی نمی برد و تا مدتها از آن بیخبر میماند تا اینکه آرایشگر یا نزدیکان آن را دیده و متذکر شوند و یا برحسب اتفاق در ضمن شانه کردن یا لمس خود بیمار آن را پیدا کند. گرچه این بیماری اکثرا بدون علامت است ولی گاهی بیماران پیدایش لکه های جدید را از روی سوزش یا خارش یک منطقه حدس میزنند. چون شکل طاسی به صورت لکه های گرد یا بیضی شکل است آنرا طاسی سکه ای شکل یا لکه لکه میگویند. اگر ریزش مو محدود به یک یا چند لکه باشد آنرا ریزش موی سکه ای محدود میگویند. گاهی ریزش مو حالت شبکه ای و تور مانند دارد که از اتصال چند لکه حاصل میشود و سرانجام گاهی موهای پشت سر و دور سر به شکل نعل اسب میریزد که علامت خیلی بدی است و خبر از پیشرفت بیماری می دهد وگاهی برعکس تمام موی سر می ریزد غیراز همین نوار نعل اسبی شکل که در پشت سر باقی می ماند و آنرا فرم sisopho مینامند. علاوه بر شکل محدود و سکه ای گاهی بیماری شکل منتشر دارد که در آن لکه مشخصی نداریم بلکه در تمام سر بعضی فلیکولهای مو زایل شده و بیماری به شکل کم پشتی موی سر خود را نشان میدهد. این بیماری را بر حسب وسعت منطقه طاسی به نوع محدود و اگرتعداد لکه ها زیاد باشد نوع منتشرو اگر بیش از نیمی از موی سر بریزد آنرا نوع شدید مینامند. اگر تمام موی سر بریزد آنرا نوع توتالیس مینامند اگر ریزش مو در ناحیه غیر از سر مانند ریش یا ابرو یا بدن پیدا شود آنرا فرم خارج جمجمه ای مینامند و اگر تمام موی بدن بریزد آنرا نوع سرتاسری یا یونیورسالیس می نامند در این نوع علاوه بر موی سر موهای ریش، ابرو، بدن و حتی موهای داخل بینی هم میریزد.

در موقع معاینه پوست ناحیه مبتلا بدون مو ولی صاف و سالم و بدون قرمزی و التهاب است گاهی در اطراف لکه طاسی موهای کوتاه و شکسته موسوم به علامت تعجب می بینیم که در بالا ضخیم و در پایین نازک میباشند. وجود این موها علامت پیشرفت و فعالیت بیماری است و همچنین اگر موهای اطراف این لکه های بی مو با یک کشش مختصر به آسانی کنده شود باز علامت فعالیت بیماری است که آن را PULL TEST مثبت مینامند. همراه با ریزش مو به علت شباهت ساختمان مو وناخن ( وجود کراتین در هر دو) ضایعات ناخنی مختلف مانند نقاط فرو رفته و نازک شدن و ناصافی سطح ناخن ممکن است موجود باشد که آن را تراکی انیکی مینامند. این عارضه در هر سنی ممکن است پیش آید و یک درصد مردم را گرفتار می کند حداکثر شیوع آن در اطفال سنین مدرسه یعنی 6 تا 8 سالگی است و شایع ترین علت ریزش مو در بچه ها را تشکیل می دهد و از نقطه نظر شیوع در درجه دوم جوانان را بعد از اطفال گرفتار می کند. هر چند سلامت کلی مبتلایان به این بیماری معمولا اشکالی ندارد ولی از نظر روانی به شدت بیمار و اطرافیان را دچار ناراحتی کرده و بار سنگینی را به آنها تحمیل می کند.

و اما به علت سیر غیر قابل پیش بینی آنرا ریزش موی بوالهوس مینامند زیرا بیخبر و بی سر و صدا میاید و اکثرا بی خبر با یا بدون درمان بهبود می یابد این بیماری گاهی یک یا چند بار عود میکند و حملات مکرر در این بیماری شایع است و از عجایب اینست که در حالیکه بعضی لک ها روبه بهبود هستند لکه های جدید ممکن است پیدا شوند. موهای تازه رویش یافته ابتدا ضعیف و کرکی شکل و کم رنگ هستند و به تدریج به اندازه و رنگ طبیعی در می آیند.

علت این بیماری بدرستی معلوم نیست ولی مجموعه ای از استعداد ژنتیک و اختلال ایمنی مولد آن میباشد. در این بیماری گلبولهای سفید از نوع TCELL بطور اشتباهی موی شخص را غریبه حساب و به آن حمله کرده و مانع رشد مو می شوند. به علت اختلال ایمنی همراهی بیشتری این بیماری با سایر بیماری های خود ایمنی مانند اگزمای سرشتی، کم خونی پرنیسیوز و اختلالات تیروئید و لک و پیس و و بیماری کلاژن واسکولار دور از ذهن نمی باشد.

علاوه بر استعداد ارثی و اشکال ایمنی یک عامل روشن کننده مانند عفونت ویروسی یا استرس سبب بروز بیماری در افراد مستعد میشود. نقش استرس در روشن کردن و ادامه بیماری از اهیمت خاصی برخوردار است ولی علت اصلی بیماری نمی باشد به عبارت دیگر استرس روی زمینه ژنتیک نقش خود را ایفا می کند. زمینه ژنتیک را از روی سابقه فامیلی این بیماری در پدر و مادر، خواهر و برادر و یا سایر افراد فامیل میتوان بدست آورد. و از نظر آزمایشگاهی استعداد ژنتیک به صورت MHC کلاس 2(HLADRDQ ) خود را نشان می دهد.

به علت آنکه معمولا این بیماری خودبخود یا با درمان به طور کامل بهبود می یابد آن را در بعضی نواحی مولیسک می نامند و مقصودشان این است که این بیماری مو را لیس می زند ولی گاز نمی گیرد و در نتیجه پیاز مو را خراب نمی کند.

درمانها شامل اطمینان به بیمار برای بهبود با درمانهای ساده به شرط حوصله بیمار است و از استعمال مواد محرک مانند سیر و پیاز گرفته تا اشعه ماوراء بنفش و ایجاد آلرژی تماسی با DNCB , DPC و اسکواریک اسید و استعمال پمادهای تنظیم کننده ایمنی مانند پروتوپیک گرفته تا استعمال پماد های کورتون موضعی قوی و تزریق کورتن داخل ضایعه و تجویز داروهای سیستمیک مانند کورتن خوراکی یا کورتن به صورت پالس و داروهای خوراکی تغییر دهنده ایمنی را میتوان برحسب مورد به کار برد. اما گاهی با بالاترین درمانها هم هیچ تاثیر مثبتی دیده نمی شود و بیماری پابرجا می ماند. نحوه واکنش بیمار به این بار عصبی شدید در سرنوشت و آینده او تاثیر به سزایی دارد که بایستی با آموزش مناسب اجتماعی و تقویت روحی بیمار آنرا به نحو مناسب تامین کرد.

علت ریزش مو و درمان ریزش مو


انواع درمانهای دارویی و جراحی برای ریزش مو وجود دارد و می توانیم به طور کامل ریزش مو را درمان کنیم. داروهای مختلفی برای درمان انواع ریزش مو تجویز می شوند بعضی از آنها به منظور برطرف کردن علت زمینه ای ریزش بوده و به طور غیر مستقیم باعث طبیعی شدن ریزش مو می شوند بنابراین نکته مهم در درمان این بیماری قبل از تجویز دارو تشخیص دقیق علت ریزش مو بوده و با توجه به نوع و علت بیماری برنامه درمان افراد متفاوت می باشد.
منطقی ترین کار در درمان این بیماری مشاوره با یک متخصص پوست و مو می باشد.
پزشک متخصص با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار ، معاینه سر و انجام بعضی از آزمایشهای خونی برای بررسی وضعیت هورمونها وتشخیص بیماریهای داخلی که باعث ریزش غیر طبیعی مو می شوند می تواند علت دقیق ریزش مو را تشخیص دهد.
اگر علت ریزش مو بیماریهای داخلی مثل دیابت، تیروئید، تخمدان پلی کیستیک، بیماریهای اتوایمیون ،کم خونی و... باشد کنترل دقیق بیماری می تواند ریزش مو را کنترل کند.رایج ترین علت ریزش مو در مردا ن اندروژنتیک می باشد.
درمان تایید شده ریزش موی آندروژنتیک درمان دارویی ریزش موی آندروژنتیک در مردان 2 درصد یا 5 درصد محلول موضعی مینوکسیدیل 1 میلی گرمی قرص فیناستراید قرص دوتاستراید 5/. میلی گرمی درمان دارویی ریزش موی آندروژنی و ژنتیکی در زنان مینوکسیدیل (اسپیرونولاکتون – سیپروترون استات - فلوتامید) آنتی آندروژن درمانهای دارویی در صورتی که در اوایل شروع ریزش موتجویز شوند در اغلب موارد به خوبی می توانند ریزش مورا کنترل کنند و از بین رفتن کامل فولیکولها جلوگیری کنند در صورتی که فولیکولها در اثر پدیده مینیاتوری شدن کامل از بین رفته باشند این درمانها باعث رشد موهای نازک و کرک مانندی شده و در صورتی که درمان قطع شود موهای درآمده میریزند بنا براین در این حالت بهترین درمان دائمی و طبیعی برای پر کردن مناطق بدون مو جراحی پیوند مو می باشد.
درمان جراحی برای مردان و زنان جراحی پیوند مو یک تضمین بالایی داشته و در صورتی که جراح و تیم مربوطه مهارت و تجربه کافی داشته باشند 90 تا 100 درصد موهای کاشته شده رشد خواهند کرد.ودر مقایسه با مینوکسیدیل و فیناستراید بهتر و کامل تر می تواند پوشش خوبی در نواحی بدون مو ایجاد کند و اثر آن همیشگی است
مینوکسیدیل :
مینوکسیدیل یک داروی متسع کننده قوی عروق می باشد و در موارد فشار خون شدید به صورت خوراکی تجویز می شود. مینوکسیدیل تنها دارویی است که به صورت موضعی باعث رشد مو می شود و به فرم محلولهای 2 درصد و 5 درصد موجود می باشد.
در بیشتر از 30 درصد افرادی که از این محلول استفاده می کنند به خوبی موهای کرکی را به موهای ضخیم تبدیل می کند و در کمتر از 10 درصد می تواند باعث پر شدن کامل یک سر طاس شود. در صورتی که از محلول 5 درصد استفاده شود کمی فواید و اثرات آن افزایش می یابد. معمولا بعد از 6 ماه استفاده اثرات آن نمایان می شود.
چه افرادی به این دارو بهتر جواب می دهند؟
مردانی که در اوایل شروع ریزش مو هستند ، مردانی که حداکثر منطقه طاسی آنها کمتر از 10 سانتی مترمربع باشد و کسانی که قبل از مصرف دارو تراکم موهایشان حداقل 20 تا ر مو در هر سانتی متر مربع بوده. مینوکسیدیل در زنان هم اثرات خوبی داشته و در 60 درصد از زنان استفاده کننده باعث توقف ریزش مو و رشد مجدد موها شده. در صورتی که درمان متوقف شود بعد از 3 ماه به مرحله قبل از شروع درمان بر می گردد وموهای درآمده می ریزند. افراد بایستی به این نکته توجه داشته باشند که برای حفظ موهای در آمده روزانه دو بار به طور همیشگی محلول را استفاده کنند.مینوکسیدیل موضعی معمولا عوارضی نداشته و در موارد خیلی نادر حساسیتهای پوستی مشاهده شده که مصرف دارو بایستی قطع شود
فیناستراید :
فیناستراید یک داروی آزا- استروئیدی ساختگی و با قدرت زیاد است که به صورت آنتاگونیست غیررقابتی به صورت برگشت ناپذیر باعث مهار آنزیم 5 – آلفا ردوکتازنوع 2 می شود.
این آنزیم هورمون مردانه تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند و در پوست سر به میزان زیادی وجود دارد. نیمه عمر پلاسمایی این دارو 8 ساعت می باشد و اثرات بیولوژیکی آن برای زمانی طولانی تر به جا می ماند. در اوایل سال 1990 فیناستراید برای درمان هیپرتروفی پروستات با دوز 5 میلیگرم روزانه تایید شد.به دنبال مصرف این دارو مردان متوجه شدند ریزش موهایشان کاهش یافته و حتی رویش موی جدید هم مشاهده کردند.
بعد از تحقیقات زیاد مشخص شد این دارو با دوز 1 میلی گرم در روز هم می تواند اثرات مثبت در ریزش مو داشته باشد.این دارو در سال 1998از طرف انجمن FDA امریکا به عنوان داروی موثر بر ریزش موی مردانه با نام پروپشیا تایید شد . پروپشیا اولین قرص تایید شده علمی در ریزش موی مردانه به خصوص در نواحی ورتکس(وسط سر)و قدامی میانی سرمی باشد.
این دارو به فرم قرص های 1 میلیگرمی برای ریزش مو روزانه استفاده می شود و میزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا 64 درصد و سرم را تا 68 درصد کاهش می دهد. بعد از 12 ماه مصرف این قرص موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می یابد.
فیناستراید به خوبی می تواند باعث متوقف شدن پدیده مینیاتوری شودو رشد مجدد موها شروع می گردد.
رایج ترین عوارض پروپشیا:
عوارض جنسی: از دست دادن میل جنسی در 2درصد مردان،اشکال در نعوظ در 3/1 درصد و کاهش مقدار مایع منی. وقتی فرد با این عوارض مواجه می شود در صورت قطع مصرف داروعوارض ایجاد شده از بین میروند.
علاوه بر اینها در تعدادی از مردان بزرگی وحساسیت زیاد سینه مشاهده شده.در صورت مواجه شدن با درد یا ترشح و یا لمس توده در سینه سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
زنان حامله و حتی مستعد برای حاملگی نبایستی از این دارو استفاده کنند.
پروپشیا توسط یک لایه محافظ پوشیده شده و این پوشش از تماس دست با ماده فعال دارو جلوگیری می کند.
چه مدت بعد از مصرف اثرات فیناستراید نمایان می شود؟
قرص را هر روز میل کنیدو در عرض 4 تا 6 ماه اثرات آن ظاهر می شود.معمولا بعد از 24 ماه ماکزیموم اثر در موها ایجاد می شود. اگر بعد از 12 ماه هیج گونه تاثیری در موهایتان مشاهده نکردید ادامه مصرف آن بی حاصل می باشد.در طی 12 ماه بعد از قطع دارو موهای درآمده ریزش می یابند و اثر فیناستراید تا زمانی است که مصرف می شود.
توصیه می گردد از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز پزشک خودداری فرمایید
برای درمان ریزش سکه ای می توان از داروهای موضعی یا تزریق اسرویید به ناحیه بدو مو استفاده نمود
در اکثر مواردی که فرد به درمانهای خوراکی و موضعی پاسخ نمی دهد به راحتی به تزریق استرویید جواب خواهد داد.بهتر است به محض متوجه شدن سریع به پزشک مراجعه نمایید.


  • ارز
  • بک لینک